Google+
ENG
ALBÜM DETAYI
8589737184564857058
Albüme Erişim:
Albüm Adı: Deniz Yıldızı
Şirket: DMC
Albüm Yılı: 2008
Albüm Detayı: Uzun aralıklarla albüm yapan sanatçılara sorulan “Nerelerdeyiniz?”, “Bu arada neler yaptınız?” gibi klişe soruların anlamını yitirdiği nadir sanatçılardan biridir Sezen Aksu.  Çünkü onun bitip tükenmeyen çalışma azmi, sınırsız üretkenliği, müzik sektörüne olan aralıksız katkısı bu molaları hisset... devamı...
Uzun aralıklarla albüm yapan sanatçılara sorulan “Nerelerdeyiniz?”, “Bu arada neler yaptınız?” gibi klişe soruların anlamını yitirdiği nadir sanatçılardan biridir Sezen Aksu.  Çünkü onun bitip tükenmeyen çalışma azmi, sınırsız üretkenliği, müzik sektörüne olan aralıksız katkısı bu molaları hissettirmez. 2005 yılında yayınlanan “Bahane” ve proje albümü “Kardelen”den, 2008 yılında çıkan “Deniz Yıldızı” albümüne kadar uzanan üç yıllık süreçte de Sezen Aksu kesintisiz üretmeye devam eder. İzel, Yeşim Salkım, Gülben Ergen, Cenk Eren, Meyra, Ferhat Göçer, Emel Müftüoğlu gibi birçok isim için şarkılar yazan Aksu, bu zaman diliminde albüm çıkarmasa da yaptığı işlerle müzik dünyasının en önemli soluklarından biri olur. Bu çalışmalar arasında özellikle Bülent Özdemir bestelerine yazdığı sözler çok konuşulur. “Lale Devri”, “Kaçak”, “Benim Yerime de Sev” o dönemin dillerden düşmeyen hit’leri olur. 2006 yılında önemli bir müzikal birlikteliğin içinde de yer alır Aksu. Her röportajında hayranlığını dile getirdiği, kariyerinin başlangıcında örnek aldığı isimlerden biri olarak gösterdiği Ajda Pekkan ile 13 yıllık bir aradan sonra “Cool Kadın” albümünde buluşur. Albümde yer alan dört parçada söz yazarı ya da besteci olarak karşımıza çıkan Sezen Aksu, özellikle Can Algeç bestesi “Vitrin” e yazdığı sözlerle yine adından söz ettirir. Aynı yıl “Müzisyen” adlı albümü ile uzun bir aradan sonra müzik dünyasına geri dönen Harun Kolçak’a da üç şarkı veren Sezen Aksu, bu albümde yer alan “Karşıyım” adlı parçası ile büyük beğeni toplar.  2006 yılının en çok dinlenen şarkılarından biri olan “Çakkıdı” altında yine Sezen Aksu imzası vardır. Kenan Doğulu’nun “Festival” albümünde yer alan parça Mustafa Ceceli’nin aranjör kimliği ile parladığı çalışmalardan biri olur. Sezen Aksu genç isimlerin projelerine de destek olarak yeni nesille olan iletişimini hep taze tutar. “Hepsi” grubu için yazdığı “Tempo”, Ceza ile birlikte seslendirdikleri “Gelsin Hayat Bildiği Gibi”, onun zamansız üretimini gözler önüne serer. Bu arada birçok proje albümünde de konuk olarak görürüz Sezen Aksu’yu. Ali Kocatepe’nin “41 Kere Maşallah” albümünde “Melonkoli”yi seslendirir, Ezginin Günlüğü’nün “Çeyrek” albümünde “1980”i. Murathan Mungan’ın Müslüm Gürses için yaptığı “Aşk Tesadüfleri Sever” albümünde ise “Sebahat Abla”yı ölümsüz usta ile birlikte yorumlar.  Bu proje albümlerinin içinde şüphesiz en özeli 2007 yılında yapılan “Onno Tunç Şarkıları” olur. Prodüksiyon aşamasında en çok emek veren isimlerden biri olan Aksu, yıllar önce Nilüfer’in seslendirdiği “Yine Yeni Yeniden”i söyler uzun yol arkadaşı için.
2007 yılında da müzik dünyasını zenginleştirmeye devam eder Sezen Aksu.  Mayıs ayında piyasaya çıkan iki albümün hit parçaları Sezen Aksu imzası taşımaktadır. Bunlardan biri Burak Kut’un “Komple” adlı parçası, diğeri de Hande Yener’in seslendirdiği “Kibir”dir.  Daddy Yankee’nin “Rompe” adlı parçasına Türkçe sözler yazan Sezen Aksu “Komple” ile bir yaz hitine imza atar. Erol Temizel’in düzenlemesini yaptığı “Kibir” ise radyoların vazgeçilmezlerinden olur. 16 yaşında yaptığı ilk bestesi “Kır Çiçeği” Suzan Kardeş’in “Bekriya” albümünde karşımıza çıkar. Kış aylarının hit’leri de Sezen Aksu’dan gelir. Enbe Orkestrası’nın albümünde yer alan “Unutamam” en dokunaklı Sezen Aksu şarkıları arasında yerini alırken Mustafa Ceceli’nin de solistlik kariyerinin başlangıcı olur. Ferhat Göçer’in Yaprak Dökümü dizisi için seslendirdiği “Takvim”de ise insanoğlunun zaman karşısındaki acizliğini anlatır Aksu. Bu arada yalnız Türk sanatçılar değil, dünya starları da eşlik eder onun müzikal yolculuğuna. Emma Shaplin ile türkü söyler, ünlü İtalyan tenör Alessandro Safina  ile “Bile Bile”de düet yapar, Londra’da Royal Albert Hall konserinde Grammy ödüllü India Arie geçer sahnesinden. Kanadalı sanatçı Karine Hannah, “I’ll Be All Right” adlı albümünde on Sezen Aksu bestesini İngilizce sözlerle yeniden yorumlar.
“Deniz Yıldızı”nın çıkışına kadar uzanan üç yıllık süreçte sadece yeni şarkılar üretmekle kalmaz Sezen  Aksu. Nisan 2006’da kardeşi Nihat Yıldırım ile birlikte “SN Music Yapım” adlı kendi müzik şirketini kurar. Bu sayede eski plakları, albümleri teker teker müzik marketlerin CD raflarında yeniden hayranlarıyla buluşur. Bir yanda eski şarkılar söz olur, şiir tadında yaprak yaprak sayfalara düşer. 1975-2006 yılları arasında yazdığı 197 şarkı sözü “Eksik Şiir” adlı kitabında toplanır. Ocak 2007’de Radikal gazetesinin bir günlük Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenir.  Bütün  bunların arasında sayısız yardım konserine katılır, sivil toplum kuruluşlarına destek olur. Gün olur şarkıları beyazperdeye düşer, 17 Sezen Aksu şarkısından oluşan "O Kadın" filmi seyicisiyle buluşur.
Ve tabii kayıplar... Önce dostu Hrant Dink'e veda eder, sonra da üstadım dediği Aysel Gürel'e. Geride kalan acıları ise her zaman olduğu gibi şarkıların içinden geçirerek hafifletmeye çalışır Sezen Aksu. "Deniz Yıldızı" albümünün ilk meyvelerinden biri de bu şarkılardan "Güvercin" olur. Ocak 2007'de Hrant Dink'in Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Agos'un özel sayısında bu şarkının sözleri ile anar arkadaşını: "Gitti can cağızım gitti, bitti son İstanbul". Bir başka yeni şarkı "Beşik" ise ilk olarak NTV ve Unicef Milli Komitesinin ortaklaşa yürüttüğü "Okul Ekliyoruz" kampanyasında kulaklara düşer. Halit Kıvanç'ın TV programına katılıp, kampanyaya destek olan Aksu, şarkıyı ilk kez milyonlarla paylaşır: “Beşik gibi sallar hayat bizi, çeker basar vesikalık resmimizi”. Daha sonra “Beşik” albüm versiyonundan farklı bir düzenlemeyle “O Kadın” filminin kapanışında da kullanılır.
Sezen Aksu yeni albüm şarkılarından bir seçkiyi ilk kez canlı olarak Haziran 2007’de yani albüm çıkmadan bir yıl önce Harbiye Açık Hava konserlerinde seyircisiyle paylaşır. “Güvercin” ve “Beşik” dışında, “Yol Arkadaşım” ve “Memet” ile tanışır dinleyicileri. “Yol Arkadaşım” her dizesiyle Onno Tunç’a adanmış bir şarkıdır: “Sen esas alemi seçtiğinden beri, ben o saatte bittiğimden beri” diye devam eden sözleriyle bitmeyen özlemini yine notalara ve kelimelere dökmüştür Sezen. “Memet” ise yaşanan terör olayları üzerine tüm Mehmetçikler için yazılmış bir mahcubiyet şarkısıdır: “Memet daha çok küçüksün Memet. İnsan soyu böyle en nihayet. Öteki de sen, beriki de sen. Kendini de, bizi de, dünyayı da affet” 
Şarkıların içeriklerine bakıldığında farklı bir albümün geldiği çok nettir. Şubat 2008’de bir şiir düşüverir gazete manşetlerine. Barış mesajı verir “Tanrı’nın Gözyaşları”nda: “Dört kitap yazıyor, eşittir Tanrı'nın çocukları” der Sezen Aksu. Albümle ilgili ilk bilgiler Can Dündar’ın Milliyet gazetesinde Nisan 2008’de kaleme aldığı yazısında gelir. “Deniz Yıldızı”ndaki şarkıları “Vicdana yazılmış mektuplar bunlar… Popüler sanatın kayıtsızlığını, suskunluğunu yarıyorlar.” şeklinde tanımlar.
Tarihler 28 Haziran 2008’i gösterdiğinde Sezen Aksu’nun yirminci stüdyo albümü “Deniz Yıldızı” DMC etiketiyle müzik marketlerdeki yerini alır. “İlk kez bu kadar kişisel bir albüm yaptım” der Sezen Aksu. Albümün prodüktörü Arto Tunçboyaciyan ise “cesaretli, açık, dürüst, araştırmacı, kaliteli ve heyecanlı” olarak tanımlar albümü. Gittiği yeri bilen yaratıcı bir sanatçının, yeni bir yolda çıktığı heyecanlı bir seyahatin başlangıcına benzetir “Deniz Yıldızı”nı. Bugüne kadar  “Gülümse”, “Namus”, “Onu Alma Beni Al”, “Yeniliğe Doğru”, “O-kudum-da” gibi Sezen Aksu hit’lerine imza atan müzisyen, ilk defa bir Sezen Aksu albümünün prodüktörlüğünü üstlenir ve bu albümde altı bestesi ile yer alır. Albüm kartonetinde isminin yanında yazan “Mr. Avant Garde Folk" ise Arto’nun lakabıdır.  Bir röportajında bunun anlamı sorulduğunda  "Kendi öz lezzetini kaybetmeden, hayat tecrübeleriyle, yarını hayal eden kişi" olarak açıklar. Albümde Arto Tunçboyaciyan’nın en büyük destekçilerinden biri de 1998 yılında kendisi tarafından kurulan Armanian Navy Band’dir. Albümün müzikal kimliğinde önemli bir rol oynayan grup, şarkılardaki evrensel dilin oluşumuna enstrümanlarıyla büyük katkı sağlar.
14 parçanın yer aldığı “Deniz Yıldızı” albümde Sezen Aksu’nun 7 bestesi bulunurken, bir tane de enstrümantel parça eşlik eder repertuara. O şarkı da Onno Tunç’un arşiv kayıtlarından edinilen bir bestesidir. Onno’nun çaldığı piyanoya, kemanıyla kızı Ayda Tunç eşlik eder ve ortaya “On:Ay” çıkar. Eski dost Yıldırım Türker “Kırık Vals” ve “Sor Beni” şarkılarının sözlerine imza atar; diğer tüm sözlerde Sezen Aksu adını görürüz. Düzenlemelerde Arto Tunçboyaciyan dışında, Mustafa Ceceli, Aytuğ Yargıç, Ayda Tunç ve Mithat Can Özer karşımıza çıkar. 
Albümün açılışını yapan “Deniz Yıldızı” Sezen Aksu’nun yeni doğan yeğenine armağan ettiği bir şarkıdır. Birçok ünlü sesten oluşan koro eşlik eder Sezen'e. Lauren Iseley’in meşhur Deniz Yıldızı hikayesini anlatır yeğenine: “Bebeğim işte hepsi bu kadar, kaç hayat kurtarırsan kar…”  Arkasından gelen “Yol Arkadaşım”, “On:Ay” ve “Hala Haber Bekliyorum Senden” buram buram Onno Tunç kokan şarkılardır.  O ebedi hasret yine dile gelmiştir sözlerde.
Bir yaz albümü olmasına rağmen neşeli şarkıların  fazla olmadığı bir albümdür “Deniz Yıldızı”. Hareketli parçalardan biri olan “İzmir’in Kızları”nda genç kızlığını, anne ve babasının birbirlerini ilk gördükleri anı anlatır. Dokuz sekizlik “Roman”da aşka yasak buyuranların sözcüsü olur, “Menajer”de dost kazığı yediklerinden dem vurur. Arto Tunçboyaciyan’ın 2004 yılında çıkan "Türkçe Sözlü Hafif Anadolu Müziği" adlı albümünde dinlediğimiz şarkılardan biridir “ Menajer”. Sezen Aksu’nun yeniden yazdığı sözlerle albümün sevilen çalışmalarından biri olur.  "Kutlama" memleket hasreti çekenlerin şarkısıdır. Ferzan Özpetek'in  "Mine Vaganti" (Serseri Mayınlar) filminde kullanıldıktan sonra daha geniş kitlelerle buluşur.
“Deniz Yıldızı” albümünden tek video klip “Beşik” adlı şarkıya çekilir. 3D su simülasyon tekniği kullanılan videonun yönetmenliğini Sezen Aksu'nun daha önce "Adı Bende Saklı", "Sarı Odalar", "Keskin Bıçak" kliplerini de çeken Gül Oğuz üstlenir. Albüm fotoğraflarında ise Oğuz’un oğlu Muratcan Oğuz'un imzası vardır. Kartonetteki fotoğrafları süsleyen çiçekli işlemeler ise Sezen Aksu'nun anneannesinin annesinden kalan 200 yıllık yatak örtüsünün motifleridir.
Deniz Yıldızı için Sezen Aksu’nun bireysel kaygılarını dile getirdiği otobiyografik bir albüm diyebiliriz. “Düğün ve Cenaze”, “Işık  Doğudan Yükselir” albümlerinde gösterdiği cesaretin devamı niteliğindedir. Bugüne kadar şarkılarla herkesin derdine, sevincine ortak olan Sezen Aksu bu albümde kendi içini döker dinleyicilerine. Hatıra defteri kıvamındadır. Bir yerde sitemkardır, bir yerde isyankar. Bir şarkıda ağıt yakar, diğerinde baharı kutlar. İçindeki şarkılar şifa dualarıdır… ×