Google+
ENG
ALBÜM DETAYI
Kardelen1
Albüme Erişim:
Albüm Adı: Kardelen
Şirket: SN Müzik
Albüm Yılı: 2005
Albüm Detayı: Sezen Aksu, 1980 yılında Recep Aktuğ bestesi “Çocuk”un sözlerini yazdığında henüz anne olmamıştı bile. “Kim olursa olsun anan baban, sorumluyum onlar kadar senden. Adını hiç bilmesem bile, benim öz be öz çocuğumsun sen” diyordu mazlumu sahiplenici bir refleksle... 1981 yılında Mithat Can’ı kucağa... devamı...
Sezen Aksu, 1980 yılında Recep Aktuğ bestesi “Çocuk”un sözlerini yazdığında henüz anne olmamıştı bile. “Kim olursa olsun anan baban, sorumluyum onlar kadar senden. Adını hiç bilmesem bile, benim öz be öz çocuğumsun sen” diyordu mazlumu sahiplenici bir refleksle... 1981 yılında Mithat Can’ı kucağa almasından bugüne kadar da bu refleks devam etti. Özellikle çocuklar için bir çok şarkı yazdı ve söyledi; sayısız yardım konserleri yaptı. Hassasiyetlerinin en başında duran çocuk hakları üzerine nice yazılar kaleme aldı. Sadece onlar için yazmadı; onlara yönelik şeyler de yaptı. 2016 yılında çocuklara hayvan sevgisini aşılayan eğlenceli bir müzikal tiyatoronun senaryosuna imza attı. “İçindeki çocuğa sarıl, sana insanı anlatır” derken de o safiyetin sadece çocuk ruhundan geçtiğini söylüyordu, “Sen yüreğini korumaya bak, bir yanın çocuk kalsın bırak” derken de.
2000 yılında Turkcell'in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte başlattığı “Kardelenler”, ekonomik gerekçelerle eğitimine devam edemeyen kız çocuklarına fırsat sunmak amacını taşıyan bir sosyal sorumluluk projesiydi. Sezen Aksu’nun o hep taşıdığı bireysel sorumluluk, projeye büyük istek ve inançla dahil olmasına sebep oldu. 
Aksu “Kardelenler” için 4’ü  versiyon  olmak üzere toplam 8 parçadan oluşan bir albüm ve konserler dizisi yaptı. Albümün tanıtımı 10 Ağustos 2005’de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda yapıldı. Albümdeki “Kardelen” şarkısı, Kıvanch K. ve Mustafa Ceceli’ye ait iki ayrı düzenleme ile sunuldu. İlk video klip de bu parçaya çekildi. Yönetmenliğini Şubat 2017’de kaybettiğimiz Ayşe Ersayın’ın yaptığı klip Mardin, Nusaybin, Kalecik Köyü, Eskihisar Köyü ve Beyazsu Köyü’nde filme alındı. “Ne senden fazlayım, ne senden az. Aynı macerada ayrı biraz” derken fırsat eşitsizliğini dile getirdi  Aksu. Projenin tanıtım metninde de şu sözleri yer alıyordu: “ Bütün çocuklar eşit doğar. Ama yaşam kimine daha iyi davranır, daha çok şans tanır. Eşitlik bozulur. Yaşamın herkes için eşitlenmesi insanın en kutsal amacıdır. Önce insanî, sonra toplumsal sorumlulukla elini taşın altına koyanların, koymaya hazır olanların en değerli mücadelesi budur. Ve bütün büyük dönüşümler, hayata vicdan gözüyle bakan böyle insanların gücüyle gerçekleşir. Kızlarımızı okutalım. Kızlarımız geleceğimizdir. Geleceğini yönetmek isteyenler, adaleti eşit dağıtmanın vazgeçilmezliğini bilirler. Resmi kayıtlara göre bugün Türkiye’de eğitimle tanışmamış 480 bin kız çocuğu var. Türkiye’nin bütün kişi ve kuruluşları... Biz daha şanslı doğanlar... Bu şansı bütün çocuklarımızla paylaşma gücüne sahibiz. Kızlarımızı okutalım. Kızlarımız geleceğimizdir.”
“Kardelen” albümü, bir proje çalışması olmasına rağmen Sezen Aksu diskografisine tamamı Aksu imzalı 3 yeni parça armağan etmiştir. Daha önce yayımlanmış olan tek şarkı, albümün konseptiyle de çok uyuşan “Ünzile” idi. Aysel Gürel’in bir Anadolu turnesinde tanıştığı Ünzile’nin hikayesiydi bu. Sezen Aksu’nun 1986 tarihli “Git” albümünde yer alan bu unutulmaz Aysel Gürel - Onno Tunç ortak çalışması, bu kez Aytuğ Yargıç düzenlemesi ile albümde yer aldı.  
Albümdeki yeni şarkılardan bir diğeri Sezen Aksu’nun kendine has mizahî diliyle, kadın olmaya ve hayata dair ince mesajlar verdiği “Kapalıyız” şarkısıydı. Kıvanch K.’nın elektronik altyapılı düzenlemesi üzerine Sezen Aksu’nun yaptığı rap vokallerle öne çıkan, hatta bazı bölümlerde pop-caz’a da selam veren parça, aslında bir zamanlar Aşkın Nur Yengi için yazdığı “Ayıpsın” adlı şarkının 2000’li yıllar versiyonuydu. “Kız gelerekten dünyaya, başından yemişim zokayı. Sıkıysa baş kaldır, gösterirler abanın altından sopayı” sözleri, toplumdaki kadın-erkek eşitsizliğini sempatik ama bir o kadar da isyankar bir dille ifadesi gibiydi.. Albümde Mithan Can Özer’e ait ikinci bir düzenlemeyle de yer alan “Kapalıyız”, Sezen Aksu arşivinin içinde, hiciv yanı güçlü şarkılar arasında yerini aldı. 
“Kardelen” albümünün kuşkusuz en popüler parçası “Gidemem” idi. İlk kez Haziran 2005'de Harbiye Açıkhava konserinde bis yaparken söyledi bu parçayı Sezen Aksu. Hatta “Kardelen” albümüne girmeden, şarkı önce Funda Arar’a sonra Harun Kolçak’a gitmişti ama son molayı sahibinde almıştı. Bir röportajında da yazdığı şarkılar arasında kendini en çok anlatan şarkı olarak tanımlamıştı Gidemem’i Aksu. 
Mustafa Ceceli’nin yaptığı düzenleme oldukça beğenildi. Daha sonraki yıllarda bu şarkıyı Kibariye ve  Ferhat Göçer de kendi albümlerinde seslendirdi. “Ömür imtihanla geçiyor” derken sonsuz ayrılığın olduğu bu dünyada, hiçbir şey için hiç kimseye küsmeye değmeyeceğini anlatmıştı Sezen Aksu. Şarkıyı da bir konserinde söylediği üzere, kendisi gibi olan tüm “yapışkanlara” ithaf etmişti: "Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem gitmem, unutamam acı tatlı ne varsa, hazinemdir."
10 bin kız öğrenciye eğitim desteği sağlayan “Kardelen” projesine Sezen Aksu’nun katılımı, projenin ülke çapında sahiplenilmesine yol açtı. Albüm, albümlerin 90’lı yıllardaki gibi satılmadığı bir dönemde, 300 bini geçen satışıyla Müyap'ın Diamond ödülünü aldı. Aksu, Kardelenler için Edirne'den Kars'a kadar Türkiye'nin çeşitli illerinde 21 konser verdi. Bu konserler kapsamında 75 bin kişi ile buluştu. En önemlisi de bilet satışları ve toplanan bağışlarla 770 Kardelen daha eğitim hayatlarına devam etme şansı yakaladı. Yani ak su ile nice Kardelen’ler açtı ve açmaya devam ediyor... ×