Google+
ENG
ALBÜM DETAYI
110
Albüme Erişim:
Albüm Adı: Yaz Bitmeden
Şirket: DMC
Albüm Yılı: 2003
Albüm Detayı: 2002 yılı Sezen Aksu ve dinleyicileri için "Türkiye Şarkıları" yılıydı. Aksu, Türkiye’de konuşulan tüm dillerdeki şarkılardan oluşan konserlerde, müziğin eğlence aracı olmanın ötesinde, her süreçteki iyileştirici ve birleştirici gücünü hepimize yeniden hatırlattı. Bununla beraber sene boyunca Gül... devamı...
2002 yılı Sezen Aksu ve dinleyicileri için "Türkiye Şarkıları" yılıydı. Aksu, Türkiye’de konuşulan tüm dillerdeki şarkılardan oluşan konserlerde, müziğin eğlence aracı olmanın ötesinde, her süreçteki iyileştirici ve birleştirici gücünü hepimize yeniden hatırlattı. Bununla beraber sene boyunca Gülşen, Emel Müftüoğlu, Gülben Ergen, Hülya Avşar, Seden Gürel gibi yorumculara verdiği yepyeni şarkılarla, popüler müziğin en çok üretim yapan isimlerinden biri olmaya devam etti. Takvimler 2003 Ocak ayını gösterirken "Sezen Unplugged" adlı farklı bir konser projesiyle hayranlarının karşısına çıktı. Aksu. Beşiktaş Kültür Merkezi’nde her pazartesi günü gerçekleşen akustik konserler dizisi, o kadar büyük ilgi gördü ki başta 4 hafta olarak planlanan konserler 11 hafta devam etti. Konserler sürerken yeni Sezen Aksu çalışmaları da kulaklara çalınmaya başlamıştı. Bunlardan ilki Aksu'nun Ferzan Özpetekin'in Karşı Pencere (La Finestra di Fronte) filmi için yazdığı aynı adlı şarkı oldu. Filmin açılışında bir mırıldanmayla başlayan bu şarkı, Sezen Aksu'nun yeni albümünün sinyallerini veren ilk çalışmalardan biriydi. “Şarkı Söylemek Lazım” adlı parçanın da yer aldığı film, daha sonraki yıllarda da devam edecek Aksu-Özpetek ortaklığının da başlangıcı oldu. “Unplugged” konserlerinden sonra bu kez Türkiye'nin çeşitli yerlerinde üniversite konserlerinde öğrencilerle buluşan Sezen Aksu, konser fiyatlarının pahalılığından şikayet eden öğrencilerin de gönlünü aldı. Üniversitelerin Sezen Aksu konserleriyle şenlenen bahar şenlikleri doldu taştı. 
        Türkiye 2003 yılının Haziran ayı ile birlikte Sezen Aksu'nun yaz konserleri de start aldı. Kulislerde, önce yeni şarkılardan oluşan bir maxi single, ardından da “Düş Bahçeleri” projesinin ikincisini çıkaracağına dair haberler dolaşıyordu. Ancak söylenenler olmadı. Sezen Aksu her iki projeyi de tek bir albümde birleştirdi. Çıkışı Ağustos ayını bulan çalışma "Yaz Bitmeden" adıyla DMC etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı; üstelik 700 bin adetlik bir ön siparişle... Albümde 3 yeni Sezen Aksu şarkısı dışında 3 tane başka sanatçılar tarafından yorumlanmış şarkı, Ferzan Özpetek filmi için yazılan "Karşı Pencere" ve 5 versiyon olmak üzere toplam 12 çalışma bulunuyordu. Aranjör koltuğunda ise yine "Şarkı Söylemek Lazım" albümünde olduğu gibi Kıvanç K., Erdem Yörük, Aytuğ Yargıç ve Ayda Tunç yer aldı. Albümdeki parçalar düzenlemeleriyle tam yaz ruhunu yaşatan şarkılardı. Daha önce Işın Karaca'nın yorumladığı "Yaz" ve "Aşktan N’aber", dans alt yapılarıyla klüplerin favorilerinden oldu. Şebnem Ferah vokalleriyle ön plana çıkan "Aşktan N’aber" aynı zamanda daha önce Gülben Ergen'in seslendirdiği "Arka Sokaklar" ile birlikte radyoların en çok çaldığı parçaların başındaydı. "Tutuklu, "Sarı Odalar", "Nihayet" gibi şarkılarla iyice belirginleşen Kıvanç K. sound’unun devamı niteliğindeki "Şu Saniye" ise, ön plana çıkan slow şarkılardan oldu. Diğer yeni şarkı "Oyalanma" da gizli bir Sezen Aksu hit’i olarak arşivlerdeki yerini aldı. 
    Sezen Aksu diskografisinin de en özel parçalarından biri olan "Farkındayım" albümde yer alan 3. yeni şarkıydı. Aksu’nun sözlerini yazdığı, bestesini ise Fahir Atakoğlu ile birlikte yaptığı parça, 2 ayrı versiyon olarak albümde yer aldı. "Farkındayım" albümden tek video klip çekilen çalışma oldu. 3,5 yıl aradan sonra kamera karşısına geçen Sezen Aksu, Yaşar Gaga yönetmenliğinde Van'ın Gevaş ilçesinde parçaya klip çekti. Sözleriyle en beğenilen Sezen Aksu şarkılarından biri oldu "Farkındayım". Hatta usta söz yazarı Fikret Şenes bir röportajında en sevdiği Sezen Aksu şarkısı olarak belirtti bu çalışmayı. 
           “Yaz Bitmeden” müzikal ritmi yüksek olsa da içindeki hüznü yoğun, bir itiraf, bir yüzleşme niteliğinde bir albümdür. "Bu kızı yeniden büyütmeliyim" derken "Bende kadınlık muamma" diyecek kadar da cesurdur. Şarkı sözlerinde satırlar arasında hayata dair yine koca bir roman yazmıştır Sezen. Onca sınanmaya rağmen, müdafa ya da hücuma geçmeden geride durabilmeyi öğrenenlerindir zafer... Sözlerin alt yazısını kalp diline çevirenlerin, kendini “öteki” yerine koyabilmeyi, anlayabilmeyi başarabilenlerindir... Şiddeti aşkın içinden geçirip hafifletenlerin, her yeni güne iştahla uyananlarındır...  ×