Google+
ENG
ALBÜM DETAYI
Yuruyorum dus
Albüme Erişim:
Albüm Adı: Yürüyorum Düş Bahçeleri`nde...
Şirket: DMC
Albüm Yılı: 2009
Albüm Detayı: Sezen Aksu’nun 1996 yılında çıkan “Düş Bahçeleri” albümü konsept olarak hayranlarının sürekli kendisinden talep ettiği bir çalışmadır.  Sezen Aksu’nun başka sanatçılara verdiği şarkıları kendi sesinden yeniden yorumladığı albüm, yeni şarkıların da desteği ile o dönem büyük ilgi görmüştür.  Özelli... devamı...
Sezen Aksu’nun 1996 yılında çıkan “Düş Bahçeleri” albümü konsept olarak hayranlarının sürekli kendisinden talep ettiği bir çalışmadır.  Sezen Aksu’nun başka sanatçılara verdiği şarkıları kendi sesinden yeniden yorumladığı albüm, yeni şarkıların da desteği ile o dönem büyük ilgi görmüştür.  Özellikle albüme adını veren şarkının, Sezen Aksu - Onno Tunç’un son ortak çalışması olması bu albümü kıymetli kılan bir başka önemli unsurdur. 

“Bu şarkıyı keşke Sezen Aksu kendi söyleseydi” yıllar boyunca hayranları arasında bilinen bir serzeniştir. Hatta kendisi de bu taleplere karşılık hep, “O kadar çok şarkı yazdım ki, bunları okumaya ömrüm yetmez” diyerek esprili bir şekilde yanıt verir. 2003 yılında “Düş Bahçeleri II” projesi olarak başlayan, daha sonra “Yaz Bitmeden” albümüne dönüşen çalışma Sezen Aksu’nun bu içerikte yaptığı ikinci çalışmadır. Daha sonraki yıllarda internette dolaşan demo kayıtlar, Sezen Aksu gecelerinde yapılan özel dinletiler ya da Aksu’nun konser repertuarına aldığı şarkılar bu istekleri bir nebze yerine getirse de talepler hep bir stüdyo albümünden yanadır. 2009 yılında çıkan “Yürüyorum Düş Bahçelerinde” albümü, içeriği itibari ile Sezen Aksu şarkılarını Sezen Aksu’dan dinlemek isteyenler için oldukça dolu bir çalışma olur. Üç yeni parçayla birlikte toplam 29 parçadan oluşan albüm 16 Haziran’da yüz bin ön siparişle müzik marketlerdeki yerini alır. Çift CD’den oluşan albümün ilk CD’sinde akustik kaydedilmiş şarkılar, ikinci CD’sinde ise elektronik alt yapılı parçalar yer alır.  Sezen Aksu’nun en son “Adı Bende Saklı” albümünde çalıştığı ve dokuz yıl aradan sonra bu albüm için yeniden bir araya geldiği müzisyen Aykut Gürel bu albümü “Aranjör egosunun olmadığı, şarkı ve şarkıcının daha ön planda olduğu bir çalışma” olarak tanımlar. “Yürüyorum Düş Bahçeleri” albümünde aranjör koltuğundaki diğer isimler ise  Fahir Atakoğlu, Mustafa Ceceli, Kıvanch K., Aytuğ Yargıç ve Mithat Can Özer’dir. İlk CD’de yer alan parçalar sade düzenlemelerle öne çıkan, Sezen Aksu vokallerinin ön planda yer aldığı şarkılardır. İzmir Yanıyor, Unutamam, Lale Devri, Takvim, Uslanmadım, Kaçak , Kaybedenler, Tutunamadım gibi 2000’li yıllarda yazılmış şarkılar dışında Lal, Sorma, Elvada, Uçurtma Bayramları, Muhabbet Kuşları gibi 90’lı yıllara damgasını vurmuş şarkılar da vardır. Hatta bir şarkı da vardır ki hikayesi 1985 yılına kadar uzanmaktadır. Sezen Aksu’nun Şan Tiyatrosu’nda sergilediği “Sezen Aksu Söylüyor” müzikali için yazılan ve o tarihten bu yana sadece Göksel’in ilk albümünde yer alan Onno Tunç bestesi “Kurşuni Renkler” ilk defa bir Sezen Aksu albümünde yer alır. 

“Yürüyorum Düş Bahçeleri”nde yer alan üç yeni parçadan biri olan “Pardon”  albümün en çok ses getiren şarkılardan biri olur. Uzun yıllar Sezen Aksu’nun basın danışmanlığını yapan Sibel Algan imzasını taşıyan parça, onun şarkı yazarlığı alanındaki kilometre taşıdır. Daha sonra birçok ünlü isme şarkılar yazan Algan, “Pardon”da ayrılık sonrasında o en çok sevdiğine yabancılaşma duygusunu, naif bir dille anlatır: “Pardon, bakar mısınız, tanışmış mıydık? Sevmiş miydim ben sizi hiç, sevişmiş miydik?”
 
Albümün bir diğer önemli özelliği de Sezen Aksu’nun ilk defa oğlu Mithat Can Özer’in yazdığı bir şarkıyı seslendirmesidir. Daha önce aranjör olarak Sezen Aksu albümlerinde gördüğümüz Özer, yeni parçalardan biri olan “Tören”de söz yazarı ve besteci kimliği ile karşımıza çıkar. “Tören” gibi albümde iki farklı düzenlemeyle yer alan bir diğer yeni şarkı “İtirafçı Olma” Sezen Aksu imzası taşımaktadır: “Biz de biliyoruz aşk tanık ister ama ne kadar seyirci, o kadar kaybeder”

İkinci CD’nin finalini yapan “İtirafçı Olma” bittikten sonra müzikçalarını kapatmayanları bir sürpriz bekler. İlk CD’de yer alan ve daha önce Alpay’ın seslendirdiği “Muhabbet Kuşları” bu sefer bir şiir eşliğinde son parçaya gizlenmiş olarak yeniden kulaklara düşer. Sezen Aksu bu kez şarkıyı ilk üretim anına şahit olan ve çok etkilenen kardeşi Nihat Yıldırım için seslendirmiştir: “Tam 13 yıl olmuş bu şarkıyı yazalı. Kederin nöbetçi kara bulutlar gibi başımızda dolaştığı yıllar… Sonra sevincin sonra yine acının baskın geldiği zamanlar yaşadık. Hayat böyle bir şey herkes için. Biraz daha anladık. Ve o eşsiz büyük dengenin içinde hepsinin bir değeri olduğunu. Ve değer bilmek gerektiğini… Sevgili kardeşim… Senin için söyledim. Seni canından çok seven ablan...”

“Yürüyorum Düş Bahçelerinde” albümünde ünlü konuklar da vardır. “Çakkıdı” adlı parçada Kenan Doğulu ile düet yapan Sezen Aksu, “Gelsin Hayat Bildiği Gibi”de Ceza ile bir araya gelir. Bu iki parça dışında Kibir, Yok Ki, Anadilim Aşk, Bile Bile, Gidemem, Bekleyelim de Görelim, Büklüm Büklüm, Söz Bitti ikinci CD’de yer alan Kıvanch K.’nın düzenlemelerini yaptığı şarkılardır. 
Albümün kapak tasarımını ise Amerika’da reklamcılığın Oskarı sayılan Key-Art’ı iki kere kazanan Emrah Yücel yapar. “Yürüyorum Düş Bahçelerinde”, kapağında Sezen Aksu fotoğrafı olmayan tek albüm olma özelliğini taşır.

Bu albümle beraber Sezen Aksu’nun dinleyicilerine bir armağanı da olur. Sanatçı Cevdet Erek’in “Katkısız” adlı DVD’sini de albüme dahil eden Aksu, popüler sanatların ve kişilerin, daha az bilinen sanat dallarının ya da yeteneklerin gün ışığına çıkmasına aracılık etmesi gerektiğine inanır. Bu tavrı ses getirmesine ihtiyaç duyulan sosyal ve toplumsal konularda da hep devam etmiştir. 
Albümün kartonetinde “Şaka maka bir ömür paylaştık” diyen Sezen Aksu, düş bahçelerinde uzun bir yolculuğa çıkarır dinleyicilerini. Dile kolay 1978’den 2009 yılına kadar uzanan ömürlük bir hikayedir bu albümün anlattıkları. Kimi zaman unutulmuşlar diyarında düşündüğümüz, kimi zaman uçurtma bayramlarında sevindiğimiz… ×