Google+
ENG
ALBÜM DETAYI
Optum1
Albüme Erişim:
Albüm Adı: Öptüm
Şirket: SN Müzik
Albüm Yılı: 2011
Albüm Detayı: Sezen Aksu, 2009 yılında çıkan  “Yürüyorum Düş Bahçelerinde” adlı albümünü takiben iki önemli projeye imza atar. Bunlardan biri, önce aranjör kimliği ile karşımıza çıkan, daha sonra “Unutamam” adlı şarkısıyla solistlik kariyerine başarılı bir başlangıç yapan Mustafa Ceceli’nin kendi adını taşıyan... devamı...
Sezen Aksu, 2009 yılında çıkan  “Yürüyorum Düş Bahçelerinde” adlı albümünü takiben iki önemli projeye imza atar. Bunlardan biri, önce aranjör kimliği ile karşımıza çıkan, daha sonra “Unutamam” adlı şarkısıyla solistlik kariyerine başarılı bir başlangıç yapan Mustafa Ceceli’nin kendi adını taşıyan ilk albümüdür. Albümde yer alan 7 şarkının söz ve müziğine, bir şarkının da sözlerine imza atan Sezen Aksu, yeni bir yıldızın doğuşuna öncülük eder.  Sezen Aksu’nun prodüktör kimliği ile karşımıza çıktığı bir diğer çalışma ise Cihan Okan’ın 2010 yılında yayınlanan albümü olur. Uzun yıllar Sezen Aksu orkestrasında vokalist ve enstrümanist olarak karşımıza çıkan Cihan Okan bu albümde sekiz Sezen Aksu şarkısı seslendirir. Bu çalışmalar dışında Tarkan, Aşkın Nur Yengi, Ayşegül Aldinç, Sibel Can, Betül Demir, Burak

Kut, Ferhat Göçer, Erkan Güleryüz gibi isimlerin albümlerine yepyeni parçalarla destek olan Aksu yine sektörün en üretken ismi olarak karşımıza çıkar.
2010 yılında önemli bir ameliyat geçiren Aksu kısa bir istirahat sürecinin ardından yeni albümünün çalışmalarına devam eder.  Albümle ilgili ilk detaylı bilgileri Mart 2011’de Ayşe Arman, Hürriyet Gazetesi’ndeki yazısında paylaşır. Bestelemek için 25 yıldır uğraştığı Cemal Süreyya şiiri Sayım, Vay, Seve Seve, Unuttun Mu Beni? (yazıda Ey Aşk olarak belirtilmişti) isimleri ilk duyurulan şarkılar olur. Sayım’da sık tekrarlanan “Öptüm” kelimesinden yola çıkılarak albüm adının “Öptüm… Sezen” olarak konulması planlanır. Bu başlığın samimi, sıcak bir iyi niyet mesajı içermesini isteyen Sezen Aksu, o dönemde Radikal gazetesinde yazan Ali Tufan Koç’un bir yazısında, yine bir Aksu sözü ve bestesi olan “Şen Şarkı”dan alıntıladığı “Bakarsın Umduğundan İyi Geçer Yaz” başlığını görünce, albüme bu adı vermek aklına gelir. Albümün adı “Bakarsın umduğundan iyi geçer yaz… Öptüm Sezen” olarak güncellenir. Sezen Aksu yeni albümünde yer alan “Unuttun Mu Beni?” ve “Ayar” adlı şarkıları ilk kez 17 Mayıs 2011’de 17. Kral Müzik Ödülleri töreninde seslendirir. Albüm ise 26 Mayıs tarihinde DMC etiketiyle müzik marketlerdeki yerini alır. “Bahane” albümünden bu yana Sezen Aksu albümlerinde besteci ya da aranjör olarak gördüğümüz Mithat Can Özer ilk defa prodüktör koltuğunda karşımıza çıkar. Üç şarkının da aranjörlüğünü üstlenen Özer, proje tasarımına da imza atar. Şarkıların düzenlemelerinde Aykut Gürel,

Aytuğ Yargıç dışında ilk defa bir Sezen Aksu albümünde gördüğümüz Alper Erinç ve Ozan Bayraşa isimleri dikkati çeker. Albümde yer alan on parçadan dokuzunda besteci olarak gördüğümüz Sezen Aksu, ilk kez bu albümde bir  Nazan Öncel şarkısı seslendirir. “Ballı” adlı şarkısını bu albüm için Sezen Aksu’ya armağan eden Öncel, albümün en eğlenceli çalışmalarından birine imza atar. 1989 yılında “Kış Masalı” adlı şarkıyla başlayan Sezen Aksu-Yıldırım Türker müzikal birlikteliği bu albümde de devam eder. Türker, albümde yer alan “Acıtmışım Canını Sevdikçe” ve “Kaçırıcam Seni” adlı şarkıların sözlerine imza atar.

Albümün kartonet kapağı için sıradışı bir çalışma yapılır. Sezen Aksu, beraber çalıştığı müzisyen arkadaşlarıyla birlikte üstü açık bir otobüste Boğaz hattında keyifli bir tur yaparak Yağmur Kızılok’un kameralarına aile sıcaklığında pozlar verir. Böylece ilk kez müzisyen ekibini albüm kapağına taşımış olur.
Öptüm’den ilk video “Unuttun Mu Beni?” adlı parçaya çekilir. Alper Erinç’in retro tarzdaki düzenlemesiyle dikkat çeken parça, albümden dillere dolanan ilk şarkı olur. Daha önce Sezen Aksu’nun “Onu Alma Beni Al” adlı videosunu da çeken Umur Turagay imzası taşıyan çalışma siyah-beyaz formatıyla büyük beğeni toplar. Albümün kapanışında bu şarkının demo kaydına da yer veren Sezen Aksu, son iki albümdür devam ettirdiği “hidden track” geleneğini bu albümde de devam ettirir.
Melike Demirağ-Şanar Yurdatapan hiti “Arkadaş” şarkısına gönderme yapan, eski günleri yaad eden “Arkadaş Şarkısını Duyunca”, kara mizah penceresinden politik mesajlar sunan “Ayar”, eğlenceli sözleriyle dikkat çeken “Ah Felek Yordun Beni” ve ikinci video klip “Vay” albümden ön plana çıkan diğer şarkılar olur. “Vay, yine mi keder ama artık yeter” sözleriyle Sezen Aksu klasikleri arasına giren şarkı klibiyle de çok konuşulur. Sinan Tuncay ve Sevil Kaynakçı imzasını taşıyan ve çalışmaları 3 ay süren klip, Sezen Aksu'nun Kanlıca'daki evinin birebir maketi, sekiz ayrı kuklası ve evin içinde yer alan detaylardan oluşur. Video ve stop motion tekniklerinin bir arada kullanıldığı klip kendi kategorisinde birçok ödül kazanır.
“Öptüm” uluslararası müzik arenasında da önemli bir başarıya imza atar. 5 Eylül 2011’de İngiltere’de de çıkan albüm, bir Türk sanatçının İngiltere’de piyasaya sürdüğü ilk albüm olma özelliğini taşır. İngiliz The Guardian gazetesinin ünlü müzik eleştirmeni Robin Denselow köşesinde albümle ilgili yazdığı yazıda Sezen Aksu’dan övgüyle bahseder:
 2005 yılında “Bahane” için yapılan remiks albüm prodüksiyonu “Öptüm” için de tekrarlanır. Kıvanch K, Enver Günen, Emre Aşkın , Okay Barış , Erdinç Erdoğdu , Emrah Karaduman, Bahadır Tanrıvermiş ve Melisa Uzunarslan’ın yaptığı remikslerden oluşan albüm 6 Aralık 2011 tarihinde çıkar. Öptüm albümünden 9 şarkının toplamda 16 adet remiks versiyonun yer aldığı çalışma özellikle dans müziği severlerin beğenisini toplar.
Sezen Aksu “Öptüm”ü, “Şimdiye kadar yaptığım en neşeli albüm” olarak tanımlasa da içerdiği hüzünle ilgili olarak “Neşeyi hayatın bütün hallerinden soyutlayıp, tek başına anlamlandıramayız” yorumunu yapar. Kırmızı der albümün rengi için, çiçeklerden ege yasemenidir. Bol bol öper şarkılarda, iliğimizden, soluğumuzdan en çok da hatıralarımızdan. Keyifli bir yaz vaad eder. Hem şükretmeyi öğretir, hem de umut etmeyi…
×