Google+
ENG
SEZEN'DEN
Sezen Aksu'nun, HAKUT derneğinin hayvan kurtarma ve hayvan hakları çalıştayı için kaleme aldığı mektubudur.

Türkiye’de hayvan hakları algısının uygulamada ve hukuk düzeyinde benimsenmesi için çok yolumuz var. Daha henüz, bu dünyayı birlikte paylaştığımızın kabulünde bile zorlanıyoruz; nerede kaldı hayvanların korunma, sağlıklı koşullarda barındırılma hakkının ayırdında olmak… Zarar verilmese de, şiddet uygulanmasa da, zor koşullarda, sokağa bir kap su ya da yiyecek konulmadığında, ihlal edilmiş olacak olan bir haktan söz ediyorum.  Bu şu an ütopik ve lüks gibi görünebilir ama başlangıçta, hayvanların var olma haklarını dillendirmek de öyleydi… Tüm hayvan severlerin, gözü pek aktivistlerin ve duyarlı insanların –yani sizlerin- gayretli çalışmalarıyla, bu gerçekleşebildi. 

İnsan ırkı olarak geldiğimiz noktada, hala ceza üzerinden yönetilir ve ıslah edilir olmamız ne büyük bir yüzleşme hepimiz için… Yapılanın yaptırımı yok ise suç olduğunun bile farkında olunmadığı bir aymazlık içindeyiz. Hal böyleyken, bize düşen hayvanlara yapılan her türlü vahşi muameleyi kavramsal düzeyden çıkarıp, kınamakla kalmayıp, harekete geçmek… Suç duyurularında bulunmak ve takip etmek, sonuca kadar gitmek… Bu medeniyetten uzak tavra, medeniyetle hak ve hukuk üzerinden direnmek… Elimizdeki tek yöntem bu. 

Bana atfedilen hiçbir başarımda, bir hayvanın yaşamında fark yarattığım kadar mutlu hissetmedim. Doğrusu bu. İnsan elbette özel bir varlık ama elimde olmadan, aciz olana meyletmeden de duramıyorum; bu yeri geldiğinde insanların karşısında durmak anlamına gelmek olsa bile… Bu varoluş mücadelesinde üzerime düşen görevi yerine getirmeye hazırım…Bu vesileyle de tüm AKUT ve HAKUT çatısı altındaki “can” dostlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Sevgi ve saygılarımla, 
Sezen Aksu 

Geri